3 серпня 2023 року відбулось засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми

Під головуванням заступника голови обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми - директора Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА  Oксани Смолій  відбулося засідання  обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми. Участь у засіданні взяли представники департаменту соціального захисту населення,  департаменту охорони здоров’я, департаменту освіти та науки, служби у справах дітей обласної військової адміністрації, обласного центру соціальних служб, Головного управління Національної поліції в області, Головного управління Національної соціальної сервісної служби в області, Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області, голови громадської організації ,,Спілка жінок Тернопільщини”, голови наглядового комітету інвестиційного фонду ,,Розвиток Тернопілля”.

Під час засідання розглядались питання:

1) Про виконання протокольного доручення обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми від 5 червня 2023 року (інформувала Оксана Василівна СМОЛІЙ – директор департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації, заступник голови координаційної ради);

2) Про проєкт розпорядження начальника обласною військовою адміністрацією про внесення змін до рішення обласної ради від 26 травня 2021 року ,,Про обласну комплексну програму підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми на період до 2025 року” на виконання розпорядження  Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 р.  № 496-р  ,,Про затвердження Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року   (доповідав Володимир Олексійович РОСОЛОВСЬКИЙ – начальник управління соціальної роботи, сімейної та гендерної політики, проти дії торгівлі людьми департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації);

3) Про протидію шахрайствам, зокрема відносно осіб похилого віку. Вжиття превентивних заходів (доповідав Василь Михайлович ДІДУХ – заступник начальника управління превентивної діяльності, начальник ВДОП УПД Головного управління Національної поліції в Тернопільській області).

Спільно протидіяти злочинам торгівлі людьми

За даними Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні з грудня 2000 року на 30 червня 2023 року комплексну реінтеграційну допомогу отримали 19 716 осіб, які постраждали від торгівлі людьми.
 
В Україні з вересня 2012 року станом на початок липня 2023 року за даними Національної соціальної сервісної служби України офіційний статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, отримали 1143 особи.
 
Повномасштабна збройна агресія порушила фундаментальні норми й принципи міжнародного права та загострила актуальність проблеми торгівлі людьми в Україні.
Загроза життю, безвихідь, зруйновані домівки, міста та села спонукають цілі родини до вимушеної міграції та пошуку будь-яких засобів для існування.
Саме це є причиною трудової, сексуальної та інших видів експлуатації людей, втягнення їх в злочинну діяльність, примусове жебрацтво тощо.
 
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 р. № 496-р затверджено Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2025 року, метою якої є удосконалення механізму запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють злочини, пов’язані з торгівлею людьми, а також забезпечення захисту прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та надання їм допомоги.
 
Сучасні виклики та загрози у сфері протидії торгівлі людьми потребують мобілізації ресурсів у налагодженні міжвідомчої взаємодії та співпраці представників влади та інститутів громадянського суспільства з розробки та реалізації обласної програми протидії торгівлі людьми.
 
З метою посилення міжвідомчої взаємодії та розробки обласної програми протидії торгівлі людьми на регіональному рівні 10-12 липня 2023 року у Тернопільській області проводилася сесія стратегічного планування.
 
Захід відбувався завдяки взаємодії Тернопільська обласна державна адміністрація та громадської організації ТМЖК "Відродження нації" в рамках проєкту «Забезпечення комплексного реагування з метою захисту осіб, постраждалих від торгівлі людьми, експлуатації чи гендерно зумовленого насильства у Тернопільській області».
До участі у вищезгаданому заході були залучені суб’єкти взаємодії, серед яких представники Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА, Департамент освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації, Департамент охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації, ГУ Національної соціальної сервісної служби у Тернопільській області, СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, Тернопільський обласний центр соціальних служб, також спеціалісти відповідальні за процедуру встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, обласної та районних адміністрацій, заступники начальників районних військових адміністрацій, представники Поліція Тернопільської області, Міграційна служба Тернопільської області, Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, державного закладу післядипломної освіти «Тернопільський регіональний центр підвищення кваліфікації», Тернопільський обласний центр зайнятості.
 
Фасилітатор стратегічної сесії - Андрій Вишняк, Голова правління БФ Центр громадських ініціатив м. Перечин.
 
Наразі вкрай важливо забезпечити ефективну протидію злочину торгівлі людьми шляхом колективного реагування та чітких скоординованих дій.
Проєкт втілюється завдяки Представництву Міжнародної організації з міграції IOM Ukraine Агентству США з міжнародного розвитку USAID Ukraine - USAID Україна Міністерству закордонних справ Норвегії Norwegian Ministry of Foreign Affairs.