30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми

Спільно проти торгівлі людьми

Робота з протидії торгівлі людьми триває!

Сьогодні, 30 липня, у Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми,   партнери взаємодії з протидії торгівлі людьми в області долучились до всесвітньої кампанії з висвітлення теми торгівлі людьми аби заохотити громадян бути небайдужими та разом попередити торгівлю людьми шляхом надання інформації як подбати про особисту безпеку завчасно при пошуках роботи, чи під час подорожей. Під час інформаційної акції поширювались інформаційні буклети, листівки з контактними даними куди можна звернутися за допомогою.

За підтримки Громадської організації ТМЖК Відродження нації проведено інформаційно - просвітницьку акцію у співпраці з представниками та представницями державної влади, національної поліції, суб’єктів Національного механізму взаємодії. Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА , Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини в Тернопільській областіТернопільський обласний центр соціальних службБезоплатна правнича допомога відділ міграційної поліції ГУ НП в Тернопільській області

Саме громадська організація «ТМЖК " Відродження нації" у Тернопільській області є виконавчим партнером IOM Ukraine

Акція розпочалася о 12:00.

Вдало вибраний час для проведення акції сприяв охопленню широкої аудиторіі.

Хочеться вірити, що проведена робота змінить відношення до проблеми, зрушить сформовані уявлення та посприяє тому, що тернополяни та гості міста, засвоять правила безпечного переміщення чи працевлаштування, а ті, хто постраждав від цього злочину,звернуться і отримають належну допомогу.

Робота з протидії торгівлі людьми не завершується!

Запам’ятайте! Не варто погоджуватися на роботу, якщо:

- тиснуть і вимагають дати згоду негайно;

- пропонують працювати нелегально (не треба платити податки, тому зарплатня більша);

- не повідомляють назву або ім’я роботодавця та його реквізити;

- вимагають віддати паспорт або інші документи;

- вимагають плату за працевлаштування;

- не надають інформації, про роботу, яку треба виконувати;

- пропонують явно завищену заробітну плату.

Зупинимо торгівлю людьми разом!

 

Фото за Посилання: https://www.facebook.com/vidrodzhennya/

 

30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми

 

Щороку 30 липня, починаючи з 2014 року, світова спільнота відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2013 році з метою підвищення інформованості громадськості про цю глобальну проблему і привернення уваги до тяжкого становища мільйонів жінок, чоловіків і дітей з усіх куточків світу, які стали жертвами торгівлі людьми, а також заохочення людей активно допомагати і протидіяти цьому злочину.

У зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні більшість громадян України, переважно жінки з дітьми, вимушені були покинути територію України у пошуках прихистку, роботи, захисту на території інших держав тощо.

Більшість громадян України, які виїхали за кордон, погоджуються на сумнівні пропозиції роботодавців не розуміючи, що можуть потрапити у ситуацію торгівлі людьми, оскільки вимушені шукати кращої долі та утримувати своїх дітей.

У зв’язку з цим Мінсоцполітики у співпраці з проектом „Супровід урядових реформ в України” (SURGe), що реалізується за фінансової підтримки Уряду Канади компанією Alinea International Ltd., розроблено відеоролик „Торгівля людьми: пильнуй, помічай, реагуй”, який має на меті привернути увагу громадян України до існуючої проблеми торгівлі людьми, основних її ознак,  методів реагування та отримання допомоги у разі потрапляння у таку ситуацію.

Крім того ролик містить інформацію щодо гарячих ліній, куди особа може звернутися за допомогою, та сайту (www.safewoman.com.ua ), на якому розміщена інформація, зокрема про захист прав постраждалих осіб.

       За інформацією Міністерства соціальної політики України з початку 2024 року в Україні статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлено 119 громадянам, з них – 44 жінки, 65 чоловіків та 10 дітей (5 хлопців і 5 дівчат).

Згідно зі статистикою: 

  • 13 людей постраждали від сексуальної експлуатації;
  • 8 – трудової експлуатації; 
  • 7 – втягнення у жебрацтво;
  • 3 – втягнення осіб у злочинну діяльність; 
  • 1 – продаж дитини, 
  • 17 – використання у збройних конфліктах 
  • 70 – інші види. 

Водночас – за видами торгівлі людьми – 72 особи постраждали від внутрішньої торгівлі, 45 – від торгівлі людьми в інших країнах та ще 2 – інші види.

Сьогодні, 30 липня, у Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми, який започаткувала Генеральна Асамблея ООН, Міністерство соціальної політики України нагадує, що постраждати від цього злочину може будь-хто, не дивлячись на вік, соціального статусу та рівня освіти. 

Важливо відразу відрізняти ознаки торгівлі людьми: 

  • забрали паспорт або інші документи;
  • позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;
  • пообіцяли добре оплачувану роботу (за кордоном чи в Україні), а потім не заплатили обіцяних грошей;
  • погрожували, били, ґвалтували, знущалися з людини або чинили психологічний тиск;
  • за допомогою фізичного чи психологічного насильства примушували виконувати роботу, якою особа не хотіла займатися;
  • примушували відпрацьовувати вигадані борги;
  • працю людини використовували, не виплативши повністю або частково обіцяної заробітної плати;
  • людина не мала можливості за власним бажанням кинути роботу;
  • примушували працювати понаднормово, при цьому реальні умови роботи були значно гірші, ніж обіцяли;
  • попри волю людини примушували жебракувати, здійснювати злочинну діяльність або використовували у збройному конфлікті та ін. схожі дії.

Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти тощо.

Важливо знати, що робити у ситуації, коли ви чи ваші близькі у небезпеці. 

Перш за все, звертатися на урядову «гарячу» лінію з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 15-47.

Також допомогу можна отримати за наступними номерами: 

  • 0 800 500 202 / 102  «гаряча лінія» Національної поліції України
  • 0 800 213 103 контакт-центр системи безоплатної правової допомоги
  • 527 «гаряча лінія» з протидії експлуатації
  • 0 800 500 335 або на короткий номер 116 123 «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
  • 0 800 500 225 або на короткий номер 116 111 національна дитяча «гаряча лінія»

Фото   Посилання:  https://www.msp.gov.ua/news/23907.html

 

  1. Українці стали частіше звертатися за допомогою у випадках, коли постраждали від торгівлі людьми

Посилання: https://www.msp.gov.ua/news/23691.html

 

       На сьогоднішній день Конвенція Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми виконується 46 країнами-членами Ради Європи, зокрема Україна ратифікувала Конвенцію у 21.09.2010.

2 червня 2023 року Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.

Метою державної програми є удосконалення механізму запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють злочини, пов’язані з торгівлею людьми, а також забезпечення захисту прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та надання їм допомоги.

Виконання програми дасть змогу:

  • удосконалити нормативно-правову базу у сфері протидії торгівлі людьми;
  • посилити взаємодію і співпрацю суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема соціальних служб і органів Національної поліції, міжнародних організацій та громадських об’єднань з метою забезпечення надійного і швидкого обміну інформацією між ними;
  • підвищити рівень професійної компетенції державних службовців місцевих держадміністрацій та посадових осіб місцевого самоврядування у сфері протидії торгівлі людьми;
  • знизити рівень вразливості громадян України до потрапляння в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, та збільшити кількість самоідентифікованих осіб, через охоплення інформаційними кампаніями різних демографічних та соціальних груп населення;
  • збільшити кількість осіб, які скористалися всіма видами безоплатної допомоги та спеціалізованими послугами;
  • впровадити систему збору даних про осіб, які постраждали від торгівлі людьми, відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”;
  • посилити прикордонний контроль для запобігання торгівлі людьми;
  • здійснювати належне реагування на факти торгівлі людьми (документування та належне розслідування кримінальних проваджень) та підвищити рівень виявлення та розкриття злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.

Прийняте рішення також сприятиме руху України в напрямі європейської інтеграції та направлене на виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

 

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА ПОСТРАЖДАЛИМ

 ВІД ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

 

10 квітня 2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги”, який передбачає, зокрема розширення категорій фізичних осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Безоплатна вторинна правнича допомога – вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.

Відтепер особи, які постраждали від торгівлі людьми, мають право на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13  Закону України „Про безоплатну правничу допомогу”, з питань, пов’язаних із захистом їхніх прав, визначених Законом України „Про протидію торгівлі людьми”, а саме:

 здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

складення документів процесуального характеру.

Довідково 

Згідно із Законом України „Про протидію торгівлі людьми” особа, яка звернулася для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та особа, якій вже встановлено статус, має право на безоплатне одержання різного виду допомоги, зокрема правової допомоги, незалежно від місця проживання.

 

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Посилання: https://www.ombudsman.gov.ua/news_details/ombudsman-ukrayinci-na-tot-ye-najurazlivishoyu-kategoriyeyu-dlya-potraplyannya-u-situaciyi-torgivli-lyudmi

Омбудсман: українці на ТОТ є найуразливішою категорією для потрапляння у ситуації торгівлі людьми

З початку широкомасштабного вторгнення РФ на територію України ризики потрапити у ситуації торгівлі людьми для українців значно підвищилися. Про це у Всесвітній день протидії торгівлі людьми повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Торгівля людьми – це злочин, який порушує основоположні права і свободи людини і громадянина» , - зазначив Омбудсман України.

За його словами, у цей день важливо вкотре нагадати світовій спільноті про становище осіб, які постраждали від торгівлі людьми, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим від такого злочину.

До Уповноваженого надходять звернення від громадян, які перебували в полоні в окупантів, яких було експлуатовано, проти волі залучено до виконання різних видів робіт. За кожним з цих звернень стоїть непроста доля людей, які найшли в собі сміливість розказати про пережите.

«Особи, які опинились на окупованих територіях України, є найуразливішою категорією для потрапляння в ситуації торгівлі людьми, оскільки можуть бути використані у збройному конфлікті, піддані трудовій та іншим видам експлуатації», - зазначив Омбудсман.

Уповноважений також констатував, що підневільний стан полонених, погрози, застосування психологічного та фізичного насильства, позбавлення їжі та води виступають передумовами до втягнення їх у ситуації торгівлі людьми.

Якщо Ви перебували на тимчасово окупованій території:

  • Вас примушували до виконання робіт окупаційні війська чи влада,
  • Вам погрожували або застосовували насильство з метою примусової праці,
  • Вас було задіяно у військовому конфлікті,

Подавайте заяву для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми!

Встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, гарантує отримання медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги, а також одноразової матеріальної допомоги.

У разі неналежного розгляду заяви про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми або відмови у наданні допомоги, можна  звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за адресою:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.

 18 червня 2024 під головуванням заступник голови координаційної ради, директора Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА  Oксани Смолій  відбулося засідання  обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

Участь у засіданні взяли представники департаменту соціального захисту населення, департаменту охорони здоров’я, департаменту освіти та науки, служби у справах дітей обласної військової адміністрації, обласного центру соціальних служб, Головного управління Національної поліції в області, Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області, голови громадських організацій ,,Спілка жінок Тернопільщини” та «Асоціація жінок України», голови наглядового комітету інвестиційного фонду ,,Розвиток Тернопілля”, Тернопільської обласної прокуратури, Тернопільських обласних центрів соціально-психологічної допомоги, Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, громадської організації ТМЖК «Відродження нації», благодійного фонду «Карітас».

Під час засідання розглядались питання:

1) Про виконання протокольного доручення обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми від 30 січня 2024 року;

2) Про реалізацію проєкту «Створення центру соціального обслуговування  в місті Чортків»  (доповідав Володимир Петрович ШМАТЬКО – голова Чортківської міської ради) Інформація щодо соціально-жилового комплексу "Чортків єднає";

3) Про координацію роботи суб’єктів взаємодії, що здійснюють заходи у сфері запобігання домашньому насильству, та надання комплексної допомоги постраждалим (доповідав Василь Михайлович ДІДУХ – заступник начальника управління превентивної діяльності, начальник відділу дільничих офіцерів поліції УПД Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, підполковник поліції);

4) Про вжиття профілактичних заходів, спрямованих на недопущення вчинення злочинів відносно осіб похилого віку (доповідав Василь Михайлович ДІДУХ – заступник начальника управління превентивної діяльності, начальник відділу дільничих офіцерів поліції УПД Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, підполковник поліції);

5) Про впровадження громадською організацією ТМЖК «Відродження нації» проєкту «Здійснення комплексного реагування з метою захисту осіб, які постраждали від насильства, пов’язаного з війною, торгівлі людьми, експлуатації чи гендерно зумовленого насильства у Тернопільській області» (доповідала Галина Омелянівна КРАВЕЦЬ – голова громадської організації ТМЖК «Відродження нації»);

6) Про діяльність громадської організації «Асоціація жінок України» щодо реалізації проєктів у сфері гендерної рівності (доповідала Лариса Іванівна РИМАР – голова громадської організації «Асоціація жінок України».

З усіх опрацьованих питань буде підготовлено протокольне доручення обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

_____________________________________________________________________________________________

31 січня 2024 року Відбулося засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Тернопільській ОВА.
Розглянуто питання:
про виконання протокольного доручення обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми від 24 листопада 2023 року;
про розвиток соціальних послух в Борсуківській громаді;
про координацію роботи суб’єктів взаємодії, що здійснюють заходи у сфері запобігання домашньому насильству та надання комплексної допомоги постраждалим;
про вжиття профілактичних заходів, спрямованих на недопущення вчинення злочинів відносно осіб похилого віку;
про аналіз заходів розділу ,,Протидія торгівлі людьми” обласної комплексної програми підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

 

24 листопада 2023 відбулося засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при Тернопільська обласна державна адміністрація.

Розглянуто питання:
Про план проведення заходів в рамках Всесвітньої кампанії ,,16 днів проти насильства”, затверджений розпорядженням начальника військової адміністрації від 14 листопада 2023 року № 661/01.02-01.
Про координацію роботи суб’єктів взаємодії, що здійснюють заходи у сфері запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству.
 

_________________________________________________________________________________________________

3 серпня 2023 року відбулось засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми

Під головуванням заступника голови обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми - директора Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА  Oксани Смолій  відбулося засідання  обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми. Участь у засіданні взяли представники департаменту соціального захисту населення,  департаменту охорони здоров’я, департаменту освіти та науки, служби у справах дітей обласної військової адміністрації, обласного центру соціальних служб, Головного управління Національної поліції в області, Головного управління Національної соціальної сервісної служби в області, Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області, голови громадської організації ,,Спілка жінок Тернопільщини”, голови наглядового комітету інвестиційного фонду ,,Розвиток Тернопілля”.

Під час засідання розглядались питання:

1) Про виконання протокольного доручення обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми від 5 червня 2023 року (інформувала Оксана Василівна СМОЛІЙ – директор департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації, заступник голови координаційної ради);

2) Про проєкт розпорядження начальника обласною військовою адміністрацією про внесення змін до рішення обласної ради від 26 травня 2021 року ,,Про обласну комплексну програму підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми на період до 2025 року” на виконання розпорядження  Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 р.  № 496-р  ,,Про затвердження Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року   (доповідав Володимир Олексійович РОСОЛОВСЬКИЙ – начальник управління соціальної роботи, сімейної та гендерної політики, проти дії торгівлі людьми департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації);

3) Про протидію шахрайствам, зокрема відносно осіб похилого віку. Вжиття превентивних заходів (доповідав Василь Михайлович ДІДУХ – заступник начальника управління превентивної діяльності, начальник ВДОП УПД Головного управління Національної поліції в Тернопільській області).

Спільно протидіяти злочинам торгівлі людьми

За даними Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні з грудня 2000 року на 30 червня 2023 року комплексну реінтеграційну допомогу отримали 19 716 осіб, які постраждали від торгівлі людьми.
 
В Україні з вересня 2012 року станом на початок липня 2023 року за даними Національної соціальної сервісної служби України офіційний статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, отримали 1143 особи.
 
Повномасштабна збройна агресія порушила фундаментальні норми й принципи міжнародного права та загострила актуальність проблеми торгівлі людьми в Україні.
Загроза життю, безвихідь, зруйновані домівки, міста та села спонукають цілі родини до вимушеної міграції та пошуку будь-яких засобів для існування.
Саме це є причиною трудової, сексуальної та інших видів експлуатації людей, втягнення їх в злочинну діяльність, примусове жебрацтво тощо.
 
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 р. № 496-р затверджено Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2025 року, метою якої є удосконалення механізму запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють злочини, пов’язані з торгівлею людьми, а також забезпечення захисту прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та надання їм допомоги.
 
Сучасні виклики та загрози у сфері протидії торгівлі людьми потребують мобілізації ресурсів у налагодженні міжвідомчої взаємодії та співпраці представників влади та інститутів громадянського суспільства з розробки та реалізації обласної програми протидії торгівлі людьми.
 
З метою посилення міжвідомчої взаємодії та розробки обласної програми протидії торгівлі людьми на регіональному рівні 10-12 липня 2023 року у Тернопільській області проводилася сесія стратегічного планування.
 
Захід відбувався завдяки взаємодії Тернопільська обласна державна адміністрація та громадської організації ТМЖК "Відродження нації" в рамках проєкту «Забезпечення комплексного реагування з метою захисту осіб, постраждалих від торгівлі людьми, експлуатації чи гендерно зумовленого насильства у Тернопільській області».
До участі у вищезгаданому заході були залучені суб’єкти взаємодії, серед яких представники Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА, Департамент освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації, Департамент охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації, ГУ Національної соціальної сервісної служби у Тернопільській області, СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, Тернопільський обласний центр соціальних служб, також спеціалісти відповідальні за процедуру встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, обласної та районних адміністрацій, заступники начальників районних військових адміністрацій, представники Поліція Тернопільської області, Міграційна служба Тернопільської області, Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, державного закладу післядипломної освіти «Тернопільський регіональний центр підвищення кваліфікації», Тернопільський обласний центр зайнятості.
 
Фасилітатор стратегічної сесії - Андрій Вишняк, Голова правління БФ Центр громадських ініціатив м. Перечин.
 
Наразі вкрай важливо забезпечити ефективну протидію злочину торгівлі людьми шляхом колективного реагування та чітких скоординованих дій.
Проєкт втілюється завдяки Представництву Міжнародної організації з міграції IOM Ukraine Агентству США з міжнародного розвитку USAID Ukraine - USAID Україна Міністерству закордонних справ Норвегії Norwegian Ministry of Foreign Affairs.