Розділ Щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році в частині забезпечення рівних прав і свобод

Заключні зауваження до дев’ятої періодичної доповіді України України щодо виконання Конвенції ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок:  ЗАКЛЮЧНІ ЗАУВАЖЕННЯ

 

Результати аналізу щодо врахування заключних зауважень до дев’ятої періодичної доповіді України щодо виконання Конвенції ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок у нормативно-правових актах: РЕЗУЛЬТАТИ АНАЛІЗУ

Оперативна гендерна оцінка становища та потреб жінок у контексті ситуації з COVID-19 в Україні

Дослідження спрямовано на отримання кількісної та якісної інформації щодо потреб жінок, а також про ґендерні особливості впливу обмежувальних заходів в рамках COVID-19 на їх повсякденне життя, особливо жінок, які належить до вразливих груп та потерпають від множинної дискримінації.

Оцінка проводилася в період з 21 березня по 12 квітня 2020 року в режимі он-лайн, в ході якої було опитано 3310 респонденток і 528 респондентів старших за 18 років, що проживають у різних регіонах України і мають доступ до мережі інтернет, а також 77 опитуваних з 7 областей (Волинська, Донецька, Запорізька, Луганська, Сумська, Херсонська та Чернівецька) України.

Дослідження «Оперативна гендерна оцінка становища та потреб жінок у контексті ситуації з COVID-19 в Україні», проводилось постійним партнером Мінрегіону у сфері гендеру – ООН Жінки в Україні, за фінансової підтримки урядів Канади, Швеції, Данії, Норвегії та Європейського Союзу.

Дослідження по COVID-19_UN_Women

Інфографіка по COVID-19_UN_Women

 

Рекомендації для представницьких органів місцевого самоврядування, обласних державних адміністрацій (ОДА),виконавчих органів місцевого самоврядування (ОМС), сільських, селищних та міських голів щодо застосування гендерного підходу до подолання кризи, спричиненої пандемією COVID-19 і врахування  потреб та інтересів жінок і чоловіків та/або їх груп, зокрема вразливих у програмах та заходах, спрямованих на подолання її наслідків

РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

Рекомендації,напрацьовані учасниками та учасницями в ході Всеукраїнської конференції «Регіони в центрі ґендерної політики»

РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

10 жінок-винахідниць, які змінили світ на краще

 

Багато речей, які ми використовуємо щодня у побуті, винайшли жінки. Погодьте, важко уявити зараз своє життя без посудомийної машини чи підгузок для немовлят.

Але й навіть такі винаходи, як першу мову програмування, сигнальні ракети та надміцний матеріал для бронежилетів також придумали жінки.

Про 10 жінок, чиї винаходи полегшили нам життя і змінили світ на краще.

Марта Костон винайшла сигнальні ракети

У 1847 році Марта Костон перебирала записники свого покійного чоловіка й виявила там креслення сигнальних ракет, які можна було використовувати для передачі повідомлень з корабля на корабель.

Марта працювала над цією ідеєю ще 10 років, щоб довести її до стану готової розробки. Керівництво МВС США викупило у жінки патент на створення сигнальних ракет.

Марта за свій винахід отримала лише 15 тисяч доларів з обіцяних 120 тисяч.

Джозефіна Кокрейн придумала посудомийну машину

Ідея створити посудомийну машину виникла в Джозефіни Кокрейн тоді, коли вона побачила, що після повсякденного миття посуду від її улюбленого сервізу майже не залишилося чашок і тарілок.

Втілити в життя її задум допоміг механік та інженер Джордж Баттерс. У 1886 році з'явилась перша посудомийна машина, а Джозефіна отримала патент на винахід.

Через 4 роки вона заснувала компанію, що випускала механізовані посудомийні машини. Першими покупцями стали готелі та ресторани.

Геді Ламар винайшла "Секретну систему зв’язку"

Геді Ламар у 1942 році створила систему зв’язку, що включає передачу фальшивих сигналів на різних частотах.

Її концепція стрибкоподібної перебудови частоти передбачала зниження можливості перехоплення сигналу ворогом під час Другої світової війни. Це утруднювало виявлення радіокерованих торпед.

Винахід став основою для зв’язку з розширеним спектром, що сьогодні використовується всюди - від мобільних телефонів до Wi-Fi і GPS.

Цікаво й те, що Геді була не лише винахідницею, а й відомою актрисою та зіркою голлівудських фільмів 30-40-х років.

Кетрін Блоджетт створила "невидиме" скло

Перша жінка-науковець в дослідницькій лабораторії General Electric та перша жінка, яка здобула ступінь доктора наук з фізики у 1926 році Кетрін Блоджетт створила "невидиме" скло.

Спільно зі своїм учителем Ірвінгом Ленгмюром вона розробила метод формування моно- й мультимолекулярних плівок, які пропускають 99% світла й не відбивають його.

Сьогодні таке скло використовується в багатьох сферах: у виробництві електронних приладів, у телескопах. Технологія Блоджетт лежить в основі виробництва лінз камер, скла автомобілів, окулярів тощо.

Ліліан Гілберт придумала "робочий трикутник" на кухні

Винахідниця переглянула облаштування кухні та розробила інноваційний проєкт - "робочий трикутник". Він полягав у розташуванні поруч холодильника, раковини і плити.

Також Гілберт розділила простір кухні на верхню і нижню частину. У нижній частині розміщувалися шафи для кухонного посуду, у верхній - для круп.

А ще винахідниця придумала електроміксер для збивання. Також на початку 1900-х років вона розробила полиці для холодильників, удосконалила консервний ніж і запропонувала педалі для сміттєвих відер.

Мелітта Бенц винайшла фільтр для кави

Саме вона винайшла сучасну фільтрацію кави у 1908 році й отримала патент на винахід. Раніше кавову гущу пакували у мішечок із тканини, а тоді його опускали у киплячу воду.

Винахідниця ж запропонувала інший варіант - вона клала прошарок цільного паперу у чашку із кількома отворами і через цей пристрій наливала каву. Так у чашку потрапляв чистий напій без гущі. Від цього смак напою покращився.

Жінка отримала патент на винахід і сформувала новий етикет пиття кави. Компанія Melitta, яку заснувала винахідниця, працює й досі.

Маріон Донован придумала підгузки

Маріон Донован була домогосподаркою і втомлювалася щоденно доглядати за кількома дітьми. Одного дня зшила перший підгузок зі шматка фіранки для душу. Після декількох спроб їй вдалося створити водонепроникне покриття.

На відміну від гумових підгузків, що вже були на ринку, вироби Донован не причиняли дискомфорту шкірі дитини. У 1949 році вона вперше представила свій винахід, а за два роки отримала патент на нього і продала його корпорації Kerb за 1 млн доларів.

Катерина Ющенко створила адресне програмування

Катерина придумала першу в світі мову програмування. Після тривалих досліджень і розробок у 1954 році вона створила адресну мову, у якій вказувалися не числа, а адреси комірок пам’яті. Її розробка випередила на два роки мову Fortran, на три - Cobol, і на п’ять - ALGOL.

Це був справжній прорив у програмуванні. Її винахід почали застосовувати у більшості машин радянського, а згодом і китайського виробництв. Адресну мову використовували і при керуванні космічним польотом "Аполлон-Союз".

Марі Ван Бріттан Браун створила домашню систему безпеки

Жінка була медсестрою і їй часто доводилося залишатися у будинку одній, а це було небезпечно, оскільки тоді рівень злочинності був високий.

Разом зі своїм чоловіком Альбертом вона розробила першу систему домашньої безпеки у 1966 році, а за три роки запатентувала винахід. Система складалася із трьох камер, що були здатні рухатись вниз-вгору і надсилати зображення на монітор.

Також пристрій дозволяв стежити за тими, хто дзвонить у двері. Це стало прообразом сучасного домофону. За допомогою пульта можна було відчиняти двері або ж вмикати сигнал тривоги.

Стефані Кволек придумала матеріал для бронежилетів

У 1946 році Стефані влаштувалась на роботу в компанію DuPont, прагнучи назбирати кошти на навчання в медичному коледжі. Там вона займалася перетворенням полімерів на міцні синтетичні волокна.

Випадково під час спроби вдосконалити покриття для автомобільних шин вона винайшла кевлар. Легке і міцне волокно, яке в 5 разів міцніше за сталь. З нього тепер виготовляють куленепробивні жилети та інше захисне спорядження.

Кволек так і не вступила до медичного коледжу, але завдяки своєму винаходу врятувала безліч людських життів.

 

Минулого року більше половини нових справ започатковували жінки

Від Seeds Від Бер 8, 2023

Від початку 2023 року зареєстрували понад 35 тисяч ФОПів, 51% з них створили жінки. Про це свідчать дані дослідження платформи для роботи з відкритими даними Опендатабот, пише SEEDS.

Частка жінок-підприємниць зросла від 2017 року. Зокрема, у 2020-2021 роках вони започатковували більшу частину (51%) нових справ. Проте повномасштабне вторгнення рф знизила ці показники. Торік жінки зареєстрували понад 93 тисячі фопів — 48% від загальної кількості.

Третину нових фопів жінки зареєстрували у сфері роздрібної торгівлі. Їх майже вдвічі більше в цій категорії, ніж чоловіків. Понад 10 тисяч підприємниць розпочали власну справу в ІТ — це друге місце за кількістю реєстрацій.

Торік жінки перегнали чоловіків за кількістю нових справ у сферах:

  • надання послуг — 85% нових справ започаткували жінки;
  • виробництва одягу, освіті та hr — 75%;
  • соцдопомоги — 74%;
  • охорони здоров’я — 72%.

Втім, з кожним роком зменшується кількість директорок середнього та великого бізнесу. Позаминулого року лише третину (35%) бізнесів очолювали жінки. Рік повномасштабного вторгнення скоротив їх кількість до 29%. Загалом, 2022 року відкрили 9 405 компаній під керівництвом жінок, повідомляє gwaramedia.

Однак цього року зафіксували тенденцію до зростання керівниць компаній: відкрито 3849 бізнесів, а жінки очолюють 30%.