• Чи відбувається нарахування та виплата пільг на оплату житлово- комунальних послуг та житлових субсидій на тимчасово окупованих територіях?

До введення воєнного стану в Україні пільги на оплату житлово- комунальних послуг та житлові субсидії нараховувалися УпСЗН та виплачувалися за вибором отримувача житлової субсидії через відділення АТ «Укрпошта» за місцем проживання або шляхом перерахування коштів на його особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку. В умовах воєнного стану органи соціального захисту, які функціонують, продовжують застосовувати відповідний порядок.

Проте окремі УпСЗН не мають можливості провести нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг та житлових субсидій, підготовку відповідних виплатних документів та фінансування. Тому, з метою забезпечення виплати житлової субсидії у зазначених випадках, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.22 № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» застосовується централізований механізм нарахування та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг та житлових субсидій, який передбачає фінансування виплат Міністерством соціальної політики України АТ «Ощадбанк» на підставі наявних в базах даних ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» даних.

 

  • Яким чином буде продовжено надання субсидій після завершення терміну їх призначення, якщо часто громадяни не мають можливості прийти до державних органів

Слід зазначити, що відповідно до законодавства термін дії субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, яка надавалася одержувачам в минулому опалювальному сезоні, закінчився у квітні поточного року. Тому для всіх цих одержувачів у травні відбувається процес призначення субсидії на наступний період (до квітня 2023 року).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.22 № 462 “Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану” передбачено, що розгляд питання щодо призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в минулому опалювальному сезоні, проводиться у травні 2022 року УпСЗН без звернення громадян.

На території адміністративно-територіальних одиниць, де станом на 01.05.22 УпСЗН не мають можливості забезпечити розгляд питання щодо призначення житлових субсидій на наступний період, виплата житлових субсидій буде продовжуватися з травня 2022 року усім домогосподарствам, які отримували субсидію в опалювальному сезоні, до відновлення роботи УпСЗН у порядку, встановленому Постановою № 215.

При цьому, враховуючи, що вартість житлово-комунальних послуг в неопалювальний сезон суттєво менша ніж в опалювальний сезон, виплата житлових субсидій таким отримувачам проводитиметься у травні та наступні місяці неопалювального сезону - у розмірі 16 % нарахованої житлової субсидії у січні 2022 року.

Після відновлення роботи УпСЗН ними буде розглянуто питання щодо призначення житлових субсидій відповідно до законодавства цим домогосподарствам без звернень громадян.