Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.22 № 332, визначено, що починаючи з травня 2022 р. допомога надається ВПО, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20.05.22 заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф.
З Переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Перелік) можна ознайомитися на сайтах Мінреінтеграції (https://www.minre.gov.ua/)або єДопомога (https://groshi.edopomoga.gov.ua).
Допомога не надається ВПО, які були обліковані як ВПО до 24.02.22 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в переліку адміністративно- територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6.03.22 № 204, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.22 № 332, визначено, що для подання заяви з використанням мобільного додатку Порталу Дія ВПО необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка, підключений до Інтернету, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначного встановлення особи.
Для отримання допомоги ВПО заповнює заяву, у якій зазначається: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) заявника;
РНОКПП;
дата народження;
відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа;
адреса місця, куди перемістилася особа, та контактний номер телефону;
номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги “єПідтримка” або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги;
наявність статусу особи з інвалідністю;
відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із ВПО.
Інформація про неповнолітню дитину включається до заяви одного з батьків.
Наразі у випадку оформлення послуги виплати допомоги на проживання ВПО через Дію, обрати можна один з банків:
Список банків-партнерів поповнюватиметься в міру їх підключення до послуги, тому радимо стежити за новинами.
Відповідь: Поки маємо 2 статуси:
- Заява в обробці — після успішної відправки;
- Вам надано статус ВПО.
Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення ВПО, які станом на 01.03.22 отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання.
Якщо адресну щомісячну допомогу на проживання не отримували, то потрібно подавати заяву на отримання допомоги.
Оскільки у застосунку Дія процес отримання послуги є комплексним, то у вашому випадку для подачі заяви на отримання допомоги ВПО, радимо звернутися до ЦНАП або УпСЗН.
Так, у Дії можна відправити заяву для отримання статусу ВПО, однак у вашому випадку ми радимо скористатися послугою в ЦНАПі.
Для внутрішньо переміщених осіб розмір виплати становить 2000 грн. Для осіб з інвалідністю, які змінили місце проживання, передбачена виплата в розмірі 3000 грн.
Наразі в застосунку немає можливості перевіряти, чи має особа пенсію або інвалідність. Тому всі, хто відправив заяву в Дії, отримають виплату в розмірі 2000 грн.
Відповідь: Якщо ви оформили довідку ВПО, ваша заявка відправляється для очікування на виплату.
Строк зарахування коштів залежить від того, коли Ощадбанк за поданням Мінсоцполітики перерахує кошти у ваш банк.
Щойно це відбудеться, кошти будуть зараховані на рахунок, який ви вказали під час подачі заяви.
Чекайте повідомлення від банку про зарахування коштів на карту єПідтримка.
Мінсоцполітики
Виплати ВПО за березень-квітень обіцяють погасити на початку червня. Про це повідомила Міністерка соціальної політики Марина Лазебна в ефірі Національного телемарафону. Затримки з виплатами відбуваються через великий обсяг роботи в регіонах. Усе залежить не лише від наявності коштів, а й від людських ресурсів: органи соціального захисту мають нарахувати ці виплати.
Відповідь: У вашому випадку для подачі заяви на отримання грошової допомоги для ВПО радимо звернутися до ЦНАП чи УПСЗН.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.22 № 332, допомога надається, зокрема, особам, які перемістилися з ТОТ Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Таким користувачам допомогу призначать оскільки під час реєстрації вони були в Україні однак коли пройде верифікація Мінфіну і прикордонників, то виплата буде призупинена і якщо користувач, виїхавши за кордон отримав допомогу, то через суд, вона буде повернута до бюджету.
Тому, як і зазначається у постанові, що регулює умови отримання послуги, відповідальність лежить на користувачі.
Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення ВПО, які станом на 01.03.22 отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.14 № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”. Виплата допомоги ВПО за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, не здійснюється.
Ні, не обов'язково - ви можете вказати рахунок будь-якого іншого банку.
За постановою Кабінету Міністрів № 332 від 20.03.22 виплати ВПО нараховуються не обов'язково на рахунок Ощадбанку — https://cutt.ly/bFlJGdJ
Якщо ви хочете отримувати кошти на рахунок іншого банку, у заяві на отримання виплат ВПО потрібно вказати номер рахунку за стандартом IBAN іншого банку.
Відповідь: При оформленні довідки ВПО офлайн радимо вам надавати реквізити саме картки для виплат.
Якщо ви надасте реквізити кредитної картки, то щодо можливостей нарахування коштів на неї радимо отримати консультацію у вашому банку адже деякі банки можуть повернути кошти.
Так, можна буде змінити рахунок для отримання грошової допомоги. Для цього потрібно звернутися в УСЗН та написати заяву.
Ні, не можна.
Ні, не можна.
Відповідно до постанови КМУ від 01.10.14 № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб", ВПО зобов'язана повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.
Відповідно до пункту 3 Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.22 № 332, визначено, що починаючи з травня 2022 р. допомога надається ВПО, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20.05.22 заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф.
Так, навіть за таких умов ви маєте право продовжувати отримувати грошову допомогу.
Так. Ви можете звернутися до УпСЗН, щоб повідомити про повернення до покинутого постійного місця проживання та скасування довідки ВПО.
Відповідно до постанови КМУ від 01.10.14 № 509 "Про облік внутрішньо переміщених особ", зобов'язана повідомити уповноваженому органу про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від'їзду або протягом трьох днів уповноваженому органу після повернення до покинутого постійного місця проживання.
Можливість подати заяву на отримання допомоги ВПО, якщо ви знаходитеся в межах одного населеного пункту, відсутня. Адже місто, яке вказано у місце реєстрації проживання у реєстрі та ваша геолокація збігатимуться.
У вашому випадку радимо звернутися до ЦНАПу — https://center.diia.gov.ua/centri-so-nadaut-adminposlugi-dla-vpo чи УпСЗН для отримання послуги.
Зможуть подати заяву, але за умови свідоцтва в застосунку.
Радимо звернутися в УпСЗН/ЦНАПу, для оформлення послуги офлайн.
Діти, старше 14-ти років, повинні звернутися самостійно для отримання послуги.
Якщо ви подали заяву на отримання статусу ВПО та допомоги, вказали у ній дитину, якій більше 14-ти років, радимо звернутися до УпСЗН для уточнення щодо отримання довідки та зарахування коштів.
Один з важливих критеріїв: місце реєстрації або сплата ЄСВ.
Допомога надається щомісячно з місяця звернення включно на кожну ВПО, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за повний місяць.
У разі неправомірного або повторного отримання ВПО допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою УпСЗН.
Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства.
У разі повернення коштів одержувачем допомоги на рахунок Мінсоцполітики заява про повторне її перерахування одержувачу не розглядається.
Згідно з пунктом 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.22 № 332 (зі змінами), перевірка відомостей, зазначених ВПО в заяві, проводиться УпСЗН, уповноваженою особою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або ЦНАП під час формування та подання заяви засобами Порталу Дія.
Також у разі виявлення помилки у персональних даних одержувача, даних номера банківського рахунка (за стандартом IBAN) або категорії одержувача (працездатна особа, дитина, особа з інвалідністю) УпСЗН проводить коригування відповідної інформації та здійснює перерахунок розміру допомоги (з урахуванням раніше виплачених сум допомоги).
Для отримання виплат від міжнародних організацій необхідно заповнити заявку на онлайн платформі єДопомога.
Наразі немає потреби звертатися до всіх організацій окремо, достатньо заповнити відповідну заявку на онлайн платформі єДопомога.
Хто може розраховувати на виплату?
люди, які перебувають на тимчасово окупованих, деокупованих територіях чи територіях, на яких відбуваються активні бойові дії, а також ВПО.
Для цього на порталі потрібно заповнити персональні дані, відповісти на деякі запитання та вказати IBAN (міжнародний номер банківського рахунку).
Уряд забезпечив можливість поширити додаткові виплати від міжнародних організацій на мешканців територій, які окуповані, деокуповані або знаходяться в зоні активних бойових дій
Додаткові грошові виплати міжнародними організаціями можуть також надаватись особам, які не мають і не мали довідки ВПО, але проживають:
З 31.05.22 заявку на отримання таких грошових виплат можна вже подавати через інформаційну платформу єДопомога (edopomoga.gov.ua).
Дані, які людина вказує у заявці, верифікуватимуться на основі даних з державних реєстрів. Верифіковані заявки передаватимуться міжнародним організаціям, які прийматимуть рішення щодо виплат на основі пріоритетності вразливих категорій отримувачів та наявності коштів для здійснення таких виплат.
У зв'язку з введенням в Україні або окремих її місцевостях надзвичайного або воєнного стану фізична особа, яка надає соціальні послуги, та особа, якій вона надає соціальні послуги з догляду, стали ВПО, компенсація призначається і виплачується за новим місцем їх проживання/перебування.
Відповідно до пункту 3 Порядку компенсація за догляд призначається і виплачується фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
На території адміністративно-територіальних одиниць, де УпСЗН функціонують у штатному режимі розгляд питання щодо внесення будь-яких змін до електронних карток пільговиків / отримувачів житлових субсидій відбувається за зверненням громадян.
На території адміністративно-територіальних одиниць, де УпСЗН не мають можливості виконувати свої функції внесення змін до електронних карток пільговиків / отримувачів житлової субсидії є неможливі.
При цьому внесення будь-яких змін до електронних карток пільговиків / отримувачів житлових субсидій з центрального рівня технологічно є неможливим.
Після відновлення роботи УпСЗН буде повернуто можливість зміни даних щодо пільговиків / отримувачів житлових субсидій.